Naučte se ovládat loď - vyberte si
z naší nabídky kurzů
Plachtěte a relaxujte
nabízíme více jak 100
různých destinací
I v zimě můžete plachtit v teple
nabízímé Vám více jak 1000 lodí
v Karibiku a Thajsku
Potřebujte více praxe ?
Přihlašte se na naše zdokonalovací kurzy
a přeplavby.
Potřebujte poradit od profesionála?

+420 723 095 704 | Jan Hanzl

1
2
3
Na otázku zda pojišťovat nebo ne je naše odpověď zcela jasná:  ANO POJIŠŤOVAT. Stojí to sice... více
VÍTEJTE NA PALUBĚ AŤ JIŽ MÁTE AMBICE MÍŘIT PŘÍMO NA MOŘE, NEBO CHCETE ZŮSTAT NA JEZERECH ČI... více
POROVNÁNÍ PLACHETNICE A KATAMARANU Plachetnice (Monohull)-výhody    ... více

Galerie

JARNÍ PLAVBA VE SLOVINSKU 13.4-17.4.2017

Velikonoce ve Slovinsku

Bavaria 31, 13.4.-17.4.2017, IZOLA-MARINA FARO-PIRAN-IZOLA

Vyrazili jsme ve čtvrtek o půlnoci. Já, Jitka a dvojice přátel. Plán byl jednoduchý: po osmé jsme v maríně na Izole, kde na nás čeká Bavária 31. Cca v 10 vyrážíme, rychlostí 5 uzlů doplujeme do 35 nm vzdálené Marina 4, S. Margherita. Druhý den cca 25 nm do Benátek. Další dva dny podobně zpátky.

Brzy se ukázalo, že nejsme jediní, co vyrazili na jih za sluníčkem. Kolony před tunely způsobily, že v Izole jsme byli po 10. hodině. Dlouhé přebírání lodě, chybí slíbený pilot italských marín, nefunguje kotva, chybí záchranný kruh, .... Vyrazili jsme ve 13:00.

Přece to nebudeme rvát na motor, když fouká příjemný větřík a plujeme skoro 4 uzle. Před námi modrý obzor, pevnina v nedohlednu. Moře voní, o rum se poctivě dělíme s Poseidonem a měníme kurs více vpravo, k bližším italským břehům. Novým cílem je Marina Uno.

K marině přijíždíme večer. Cesta je označena kůly. Je odliv a hloubka se pohybuje v desítkách centimetrů pod kýlem. Přijíždíme do mariny. Nikde nikdo. Telefon nikdo nebere. Všude kůlová stání. Vybírám jedno vedle o  pár stop delší plachetnice, než je ta naše. Je bezvětří, couvu mezi kůly a vysvětluji posádce, jak má přehodit lana přes kůly. To znám, byl jsem přece na Baltu... Loď se zastavila. Co to? Aha - vzdálenost mezi kůly je o kousek menší než šířka lodi. Nervózně vyjíždím ze stání a tak tak, že neškrtnu o železné šrouby na protějších kůlech. Nikde nikdo. Jen kůlová stání jedno jako druhé. Co teď? Voláme do sousední maríny. Ano přijeďte, u zelené boudy bude obsluha.

Vyrážíme. Opět na moře cestou vyznačenou kůly, obloukem kolem mělčin, asi 6 mil, marina Punta Faro. Zapadá slunce a před námi skáčou delfíni. Stmívá se. Přijíždíme k další řadě kůlů. Někde na jejich konci je marína. Máme plout zleva nebo zprava? Jakou mají barvu? - Hnědou. Plujeme zprava. Hloubkoměr se povážlivě blíží k nule. Po chvíli vidíme na kůlech zbytky červené barvy - uf - plujeme dobře. Je tma. Přijíždíme do maríny. Před námi zelený domek a nápis transit. Bokem přirážíme k molu. Po chvíli přichází usměvavý Ital a říká, že můžeme být kde chceme a dává nám klíče od toalet. Popojedeme jen o pár metrů, aby kabel dosáhl do elektriky. To je na panáka.

Do Benátek je to 45nm a vzdáváme to. Jdeme se raději projít po přístavu a kocháme se výhledem na Alpy. Ital se ptá, kam jedeme. Do Slovinska. Zvedne oči v sloup a pronese "Mama mia". Ve Slovinsku řádí bouřky. Musíme odrazit bokem od mola, vítr fouká přímo na molo. Vzpomenu si na fintu se springem a natáčím záď od mola, potřebujeme vycouvat. V knížce je to snadné. Ve skutečnosti se loď neuvěřitelně rychle vrací zpátky. Přímo na nechráněný roh mola. Zaburácí motory Italova gumáku a záď je zase, kde má být. Miluju Italy.

Plujeme zpátky. Naším cílem je město Piran.  Hloubka se už zase měří v metrech, paráda. Máme zrefovanou hlavní plachtu. Ne, že by to s plnou plachtou vyloženě nešlo, ale holky nemají rády, když se to moc naklání. Nikam nespěcháme. Před námi je černo. Blýská se a vidíme dlouhé pruhy deště. Hádáme, kterým směrem bouřka postupuje. Projíždíme mezi medůzami.

Připlouváme do Piranu. Je to nádherné historické město na výběžku pevniny do moře. Vítr se utišil, jen trochu prší. Městu se říká slovinské Benátky, takže máme vlastně splněno. Chlápek v přístavu na nás volá No murings - obsazeno.

Přejíždíme do mariny Portorož. Nikde nikdo a telefon nikdo nezvedá. Hledáme místo ke stání, ale vše se zdá být obsazeno. Pak najdu volné místo, hned vedle řady luxusních jachet. Poprvé muringujeme, bez pomoci, jen s háčkem. Jsme profíci. Muringová lana tak tak stačí. Naše lodička zde působí trochu komicky. Sousedí se zrovna dívají na televizi o velikosti naší geny. Recepce je otevřená. Kde stojíte? Molo A, odpovím hrdě. Paní zvedne oči v sloup a dlouze hledí do počítače. OK, můžete zůstat.

Další den jedeme do Piranu. Autobusem - kapitáne děláš si srandu? Ne, loď si musí také odpočinout. Je to fakt nádherné město a velikonoční mše nás naladila do skutečné pohody. Oběd, památky, dárky pro příbuzné.

Večer přejíždíme do domovské Izoly. Na stole leží barvy na vajíčka. Kde se tu vzaly? Holky se chytly a začaly barvit. My kluci pleteme pomlásky. Ne, že seřežete nějakou němku. Vždyť vás zavřou.

V noci prší a ráno svítí slunce. Procházíme se po pláži a neodoláme. První jarní koupání. Vyplouváme směr Koper a prohlížíme si obrovské nákladní lodě. Naposledy přejedeme italskou hranici a vracíme se zpět. Konečně fouká tak akorát a svítí nádherné slunce. Zkoušíme obraty. Teď teprve si uvědomuji, co mi na té plavbě do Itálie chybělo. Holky sbírají špatně uklizené nádobí, nechte už toho blbnutí.

Před námi poslední dobrodružství - benzínka. Benzínka na Izole je malá. Je třeba u ní stavět bokem, ale vlastně není odkud přijet. Musíte plout kolmo, přímo na molo a stočit to až těsně před ním. Naštěstí mám sehranou posádku, prodavač u pumpy s rukama v kapsách jen pokyvuje hlavou.

Vrácení lodi, pizzérie a návrat domů. V Alpách sněží. Pozorujeme hranici mezi deštěm a sněhem. Vracíme se do Čech. V Čechách taky sněží. Vytahujeme kulichy.

Honza Vomlel -Střední Čechy

Kondiční plavby na Baltu 2015

V termínu 4.4.-11.4.2015 jsme organizovali kondiční plavbu na Baltském moři. Konkrétně z přístavu Breege na Rujáně. Celkem nás bylly čtyři lodě: Bavaria 35, Bavaria 36, Sun Odyssey 349 a Bavaria 46. V první polovině týdne jsme navštívili dánský ostrov Mon s krásnými křídovými útesy a eko-ostrov Hidensee. V  druhé jsme se vydali druhým směrem a  viděli přístavní město Sassnitz a další den  krásně rekonstruované město Stralsund. Počasí bylo v studené,ale počasí přálo. Teploty se přes den pohybovaly sice od  5°C do 15°C, ale slunce se schovalo snad jen na jeden den. Větru mohlo být více. Poslední den jsme  jen motorovali. Ale ono to v kanálech ze Stralsundu do Breege ani jinak nejde. Všem 50 milím jachtařům co se na  plavbně vystřídali moc děkuji za účast a výbornou náladu. Byli jste skvělí !  A moc prosím o fotky z lodi Ládi Kaliny, jak jste se v pátek koupali. Honza H.

Karibik leden 2015

Co říci ? Je to krásný jachtařský region! Na návětrné straně kýčovité obrázy kokosových palem sklánějícíh se nad býlými plážemi. Holky v bikinách již méně kýčovité ! Na závětrné straně ostrovů jachting jak v Chorvatsku. Celých 14 dnů stálý východní vítr 15-20KN. Za ostrovy skoro bez vln. Trochu swell. Mezi ostrovy trochu vlní, ale přejezd mezi jedním a druhým ostrovem je otázka 3-4 hodin. Vyjeli jsme z Martiniku a vydali se na jih. Navštívili Svatou Lucii, Svatý Vincent, Bequiu, Union. Samozřejmě jsme nemohli vynechat Tobago Cays, Palm Island s Mayreau, nejmeší písečný ostrůvek ze slunečníkem. Jednu noc jsme strávili na Canouanu a na Grenadě. Každý ostrov je jiný a jinak nádherný. Je toho moc k vyprávění. Počátkem března 2015 počítám s předáškou na téma Plavba po Karibiku. Ahoj Honza

Impression Sailing Week 2014

I letos jsme se účastnili  regaty  IMPRESSION SAILING WEEK 2014 v Biogradu na moru, Chorvatsku. Letos jsme chtěli trochu potrénovat, protože nás bylo 9 a z toho pár nových tváří a také proto, že jsme chtěli bodovat. Přijeli jsme tedy již ve středu 4.11.2014 ráno. V maríně v Sukošanu foukalo v nárazech až 38KN a v Pašmanském kanále o 10 KN více. To na trénink se spinakerem pro nás moc není a tak jsme den proseděli v restauraci JOSO. Silné Jugo nepolevilo ani první den závodu a rozjížďky ředitel závodu zrušil. Jelo se až v sobotu 8.11.2014 a problém byl opačný. Skoro nefoukalo. A poslední navigační rozjížďku fítr nebafouk ani spinaker. Naší  Elanku jsem nakonec dostrkali očima do cíle na třetím místě. Pohár nemáme.. letos to byly poháry skleněné lisované lahve ve tvaru loďky, bohužel plné travarice. Při zavěrečné oslavě jsme nechali trofej bez dozoru na našem stole. To se jí stalo osudným..Ne asi pro vinětu "třetí místo" ale pro svůj obsah.Ale napříště slibujeme:  "my vám ty medajle přivezeme" . Díly moc Robertovi, za svědomité kormidlování, Tomovi za taktiku a posádce za výborný výkon. Honza H.

Plavba Prahou 18-19.10.2014

Plavba Prahou 18-19.10.2014

O třetím říjnovém víkendu jsme uskutečnili pro naše klienty plavby po Vltavě na naší říční lodi. Nálada byla skvělá, víno výborné a počasí krásné....Honza H.

Thajsko-podzim 2014

Ahoj Honzo,v úterý jsme přiletěli z Thajska. Moc jsme toho viděli,zažili a jsme nadšený. Chci referovat o krásným výletě a kdo chce zažít trochu exotiky....Všechno nám klaplo,lety i počasí.V marině mě vítali s tím, že loď co jsem si objednala je bohužel rozbitá a jako bonus mi teda dali loď větší, lepší a ještě s přídavným motorem, který jsem si ani neobjednala - za stejnou cenu.Potom si se mnou sedli a probrali jsme plán cesty - co se dá stihnout za týden(viz plánek v příloze).Moře,příroda,ostrovy,lidi,jídlo,ovoce všechno je tu skvělý. Marinu jsme viděli za celý týden jen jednu a plachetnice asi 3. Je pravda, že není ještě hlavní sezona. Kotví se tu dobře, moře je tu všude dost mělké (max. 30 m). Projeli jsme zátoku Phang Nga Bay, Phi Phi ostrovy a na ostrově Yao Yai jsme se díky jednomu místňákovi dostali do muslimský vesnice uvnitř ostrova,kde nám ženský pekli kokosky z čerstvýho kokosu a banánový palačinky. Loď jsme odevzdali v pohodě a v marině mi objednali taxi na letiště. Na závěr jsme si dali dva a půl dne v Bangkoku. Levné ubytování jsem sehnala hned vedle Khaosan road, tak to byl hukot. Viděli jsme i královský palác,ležícího i stojícího Budhu,atd..A pak přes Dubaj domu. Zkrátka DOPORUČUJU, jen kdyby to nebylo tak daleko.

Milada A.

Podzimní plavba kluků z DIS- Vltava

Tak jako loni i letos zásluhou Libora Sirůčka, pana učitele v diagostickém ústavu, se mohlo pár kluků svést na naší lodi po Vltavě. Jsme moc rádi, že nás Libor oslovil a že se tyto plavby konají. Moc náš těší, že z nich mají kluci radost. Takže AHOOOJ dalším plavbám ! Jan Hanzl AZ Yacht.cz

Více na: http://www.osdius.cz/2014/10/plavba-vltavou/#more-253

Poznávací plavba po Baleárských ostrovech 10.5.-17.5.2014

Moc fajn plavba s prima lidma na velkém katamaranu Lagoon 440. Bylo nás tam "nad kapacitu", ale i přesto jsme se hledali. Počasí nám přálo. V Čechách celý týden lilo a byly záplavy a my jsme se pěkně "ukryli" pod tlakovou výši. V úterý nás překvapily 3,5 metru veliké vlny.To katamaranu nedělá dobře. Navíc vítr jsme měli o 90° posunutý oproti vlnám. I naše žalůdky trochu zkoušely. V toto období byly maríny prazdné. Stejně jako zátoky. Letenky jsme sehnali z Vídně za 3400,-Kč . Takže výborná dovolená. Nemohu než doporučit. Foto: Ing. Jarka Lokajová a Jan Hanzl.

Jarní plavba přes Jadran do Vieste a zpět 29.3.-5.4.2014

Jarní rozplavba:  Biograd na moru - Palagruža - Vieste - Isole Tremiti - Vis - Tribunj - Biograd na moru. Napluto 340NM. Počasí: slunce, zpočátku málo větru, pak silné Jugo.Kapitán: Karel Zítek. Loď:  Feeling 36/2007.  Fotografie: Roman Gruber.

Baleáry 2013-duben-Jaroslav Čech

Stránky


www.zhotoveniwebu.cz | www.studiografiky.cz