Naučte se ovládat loď - vyberte si
z naší nabídky kurzů
Plachtěte a relaxujte
nabízíme více jak 100
různých destinací
I v zimě můžete plachtit v teple
nabízímé Vám více jak 1000 lodí
v Karibiku a Thajsku
Potřebujte více praxe ?
Přihlašte se na naše zdokonalovací kurzy
a přeplavby.
Potřebujte poradit od profesionála?

+420 723 095 704 | Jan Hanzl

1
2
3
Na otázku zda pojišťovat nebo ne je naše odpověď zcela jasná:  ANO POJIŠŤOVAT. Stojí to sice... více
VÍTEJTE NA PALUBĚ AŤ JIŽ MÁTE AMBICE MÍŘIT PŘÍMO NA MOŘE, NEBO CHCETE ZŮSTAT NA JEZERECH ČI... více
POROVNÁNÍ PLACHETNICE A KATAMARANU Plachetnice (Monohull)-výhody    ... více

Teoretické kurzy - víkendová forma

Zpráva o stavu

Tento formulář je uzavřený.

Pro naše jachtaře, kteří se nemohou účastnit večerních  teoretických kurzů jachtingu jsme stejně jako v předchozích letech připravili dva termíny združených víkendových přednášek. V pátek probereme Havárie na moři a v sobotu Meteo I až III. Kurzy proběhnou v  Dačicích a v Brně. Pro velký zájem o přednášku Trim plachet jsme na pátek večer zařadili ještě kurz Trim plachet.

PROGRAM - PÁTEK

A. HAVÁRIE NA MOŘI

Už jste se někdy dostali do situace, kdy jste podcenili počasí, zakotvili v zátoce a nebo se vyvázali na bójku a měli jste pocit, že je vše v pořádku.  V půl noci jste se museli za dramatických situací  se převazovat a nebo nezbylo než zvednout kotvu a vyrazit do tmavé noci na otevřené moře. Nebo vám vypověděl motor a vy jste byli hodně blízko skalnatého pobřeží. To vše jsou situace, kdy není moc daleko do ztroskotání. Přijděte se s námi podělit o tyto situace a společně formulovat  závěry, které nám umožní těmto situacím předejít. Dovolenou na lodi  nechceme strávit stresovými situacemi, ale jedeme si odpočinout a dobře si zaplachtit.

Obsah

Přednáška popisuje situace na moři, které se vyskytly. Upozorňuje na nejčastější chyby, na co si dávat pozor, co se podceňuje nejčastěji. Nejde o to být "generálem po bitvě", jde o to vědět  co se na moři může skutečně přihodit a opravdu se to stává.

Komu je kurz určen

Především všem začínajícím jachtařům, ale i zkušeným jachtařům, kteří se do dostali do hraničních situací  a rádi se  se svými zážitky podělí.

Kdo přednáší

Ing. Pavle Burkert, vystudovaný hydrodynamik a výborný jachtař s více jak 20 praxí na moři. Pavel s pečlivostí sobě vlastní nasbíral dostatek materiálu o chybách, které se často opakují a tu a tam způsobí, že krásné plachetnice, v tom nejhorším případě, slouží potápěčům jako zajímavé podvodní objekty.

Co je v ceně

2-3 hodinová kvalitní přednáška, 20 stránek skript, do kterých  si můžete děla své obrázky doplňovat a psát poznámky a přednášková místnost. POKUD BUDETE MÍT OTÁZY A PODOBNĚ PŘEDNÁŠKA SE PROTÁHNE.

B. TRIM PLACHET

Taky si myslíte, že plachta funguje jako křídlo ? Pokud  ano, tak právě pro Vás jsou tyto přednášky určeny. Autor se snaží jednoduchou formou vysvětlit základy fungovaní plachty, vysvětluje jak to je se silami působícími na plachty a jak nejlépe využít těchto sil k tomu, aby plachty maximálně využili vítr, který právě vane. Dále se autor zaměřuje na správné nastavení plachet. Jak poznat, že je plachta správně vytrimována ?

Obsah
Přednáška hledá nový způsob výkladu funkce a použití plachet. Existuje mnoho cenných knih na toto téma, ale zatím všechny mají jedno společné: nešťastnou metodiku výkladu. Čtenář je nadšený, že se dověděl mnoho užitečných informací, ale když pak stojí na palubě lodi a má zareagovat na přicházející vlny tak vlastně neví, za jaké lano má zatáhnout a co povolit. Cenné informace je jedná věc a způsob jejich předání je druhá. V neposlední řadě přednáška bojuje proti mylnému názoru, že aerodynamika plachet je podobná leteckému křídlu. Vysvětluje jak to vlastně je a jaké má důsledky na nastavení plachet tato změna myšlení.

Komu je kurz určen

Pro všechny jachtaře, kteří  se snaží přijít na to jak optimálně vytrimovat plachty a využít maximálně vítr, který právě vane. Pro ty, kteří někdy bojují s nastavením jezdců otěží a chtějí své poznatky konfrontovat s teorií aerodynamiky.

Kdo přednáší

Ing. Pavle Burkert, vystudovaný hydrodynamik a výborný jachtař s více jak 20 praxí na moři, který se snaží ukázat, že plachty lze využít ještě lépe než je většina z nás umí využít.

Co je v ceně

2-3 hodiny  hutných a kvalitních přednášek, 20 stránek skript, do kterých  si můžete děla své obrázky a poznámky a přednášková místnost. POKUD BUDETE MÍT OTÁZY A PODOBNĚ PŘEDNÁŠKA SE PROTÁHNE.

Navazující kurzy

KurZy meteo, Kurzy aerodynamiky plachet, Praktické a zdokonalovací kurzy v ČR, Kurzy na moři, Kurzy VMP, Kurz přežití na moři.

 

PROGRAM- SOBOTA

Propracovaný systém  třÍ na sebe navazující  přednášek šitých na míru pro jachtaře, kteří chtějí mít jistotu, že dobře odhadnou vývoj počasí . Tím se dokáží vyhnout nepříjemný situacím jako je noční dramatické odjezdy z místa kotvení, Utržení se z kotvy nebo jízdě v silném poryvovém větru.

Cyklus uceleně pojednává o jedné z řady možností jak pohlížet na počasí, jak o něm přemýšlet z pohledu jachtaře. Snaží se poskytnout odpověď na ryze "jachtařské" otázky jaké jsou:  Jaké všechny informace musíte mít k vlastní analýze počasí? Jakým způsobem je zpracujete? Co všechno uvidíte kolem sebe a co "tohle všechno" znamená? Jak daleko na moři od pevniny se uplatňují vlivy počasí ? Proč počasí neodpovídá meteorologické mapě a přesto má tato mapa pravdu? Co uvidíte na obzoru a vlastně na jakém ? Jaký obzor si musíte hlídat pro plavbu v určitých oblastech a kotvení v zátokách ?

Meteorologie - pobřežní plavba

Přednáška je zaměřena na základní pochopení principů fungování meteorologie a jachtařský náhled na ni. Popisuje  jak vzniká vítr, jaké musí být splněné podmínky pro vznik větru (místní vlivy, vliv tvaru pobřeží na směr a sílu větru, Coriolisova síla a její použití).  Popisuje princip kondenzace (rosný bod, kondenzační cesty a tvorba mraků, vztah: rozdíl teplot - relativní vlhkost a jeho použití, mlhy, srovnávací tabulka vzniku mlh v ročním období). Vznik mraků, rozdělení, a souvislost s jachtingem. Beaufortova stupnice síly větru a její praktické využití pro jachtaře. Přirozené chování přírody a její vliv na vítr. Vítr nad mořskou hladinou.

Meteorologie - mořská plavba

Tato část je zaměřená na vlastní vyhodnocování meteorologické situace tlakové níže - prostorový řez, spirála větru,  přehled vlastností níže a jejich použití pro jachtaře. Srovnávací tabulka s výší, statický výskyt níže, pohyby níže, základní proudění.  Fronty v systému níže, vliv horizontu. Meteo na Jadranu. Meteo mapy, doporučený postup čtení mapy.

Meteorologie - analýza meto map a internetu

Za mnoho let nasbírané odkazy nejlepších a nejpřesnějších meteo serveru, jejich vzájemné propojení. Na koho se dá opravdu spolehnout a kdo opisuje od ostatních. Na tento seminář je vhodně mít  s sebou vlastní PC s Wifi.

Komu jsou přednášky určeny

Především všem začínajícím jachtařům. Jachtařům, kteří mají již dostatek napluto, ale chtějí konzultovat své poznatky a konfrontovat je s ostatními. Dále jachtařům, kteří mají již mnoho vypozorované, ale rádi by znali proč to tak je.

Kdo přednáší

Ing. Pavle Burkert, vystudovaný hydrodynamik a výborný jachtař s více jak 20 praxí na moři. Pavel,  pro sbírání materiálu pro tyto cykly přednášek strávil hodiny diskusemi z pracovníky Českého hydrometeorologického ústavu, absolvoval s lodí  cestu přímo do oka tlakové níže na Baltu a sesbíral  informace a meteo mapy snad ze všech serverů  na celé planetě.

Co je v ceně

3x3 hodiny hutných a kvalitních přednášek, 3x20 stránek skript a  přednášková místnost.

Navazující kurzy

Praktické a zdokonalovací kurzy v ČR , Kurzy na moři, Kurzy VMP.

Kde se přednášky konají

Pro další informace volejte nebo pište na : Jan Hanzl +420 723 095 704 nebo info@azyacht.cz

 


www.zhotoveniwebu.cz | www.studiografiky.cz